WARSZTATY I WYSTAWY
Nasze Realizowane Projekty
Działalność Artystyczna
Akcja dla Ikonografów i Artystów
Pomódlmy się malując Mariupolską Ikonę Matki Bożej i wesprzyjmy Ukrainę!
Mariupol, ukraińskie miasto odcięte od możliwości pomocy ludności cywilnej. Przez bombardowania całkowicie zniszczone. Wciąż bez braku możliwości „zielonego korytarza”… Tysiące uwięzionych w piwnicach, fabryce… Obecnie jeszcze silniej niszczone....
Mało kto wie, że nazwa miasta wzięła się od imienia Bogarodzicy. Miasto Maryi. Za Patronkę miasta uznaje się Mariupolską Ikonę Bogurodzicy.
Mariupolska ikona Matki Bożej, jaka zasłynęła swoimi cudami, nazywana jest także „Krimską” i „Bachczysarajem”. Najpierw pojawiła się na Krymie i była umieszczona w Soborze Zaśnięcia, osadzonym w górskim wąwozie na obrzeżach Bakczysaraju. W 1778 ikona została przeniesiona z Krymu do Mariupola. Tutaj obraz został umieszczony na specjalną okazję dla nowego kościoła na cześć Zaśnięcia Matki Bożej i zasłynęła wieloma cudami: w czasie epidemii cholery w 1848 roku i czasie wojny w kampanii krymskiej w 1855 r.
Jedna z legend o mariupolskiej ikonie głosi, że przed wiekami jeden z krymskich pasterzy o imieniu Michał wpędził przypadkiem bydło, które pasł, do wąwozu, z którego nie potrafił się wydostać. Pasterz miał ujrzeć na skale dużą ikonę Matki Bożej i obok niej płonącą świecę. Po chwili odnalazł wyjście z wąwozu ratując się.
W miejscu objawieniasię ikony wybudowano w skale niewielką kaplicę. W czasie licznych najazdów muzułmanów na Krym ikonę ukryto w beczce. Pod koniec XVIII w., ikona odnalazła się w Mariupolu.
W 1887 r. święty obraz został przeniesiony do kamiennego kościoła na cześć Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy. W 1936 r. zniszczono świątynię, a cudowną ikonę i inne kościelne kosztowności wywieziono do Kijowa. Ikona zaginęła.
W 2019 roku w Mariupolu wznowiono tradycję kultu ikony, wykonując jej kopię.
Zwracam się z prośbą, do wszystkich malujących i piszących obrazy. Pomódlmy się swoją pracą. Stwórzmy teraz, w tym czasie, kiedy naprawdę trzeba modlitwy, ikony i obrazy Mariupolskiej Bogarodzicy. Spróbujmy w ten sposób się modlić o to miasto, ludzi... Niezwykła jest szata tej ikony. Biała szata wysadzana perłami. To mało się zdarza w ikonografii bizantyjskiej.
Owoce naszej pracy możemy przekazać naszej fundacji, która zorganizuje licytacje prac a dochód przeznaczy na pomoc Ukrainie i na ile będzie to możliwe wsparcie do Mariupola.
Obecnie szczególnie potrzebujemy zakupu samochodu jaki zostanie przekazany Centrum „Arka Pokoju”. Centrum to zarejestrowane jest w Mariupolu a nasze wielokrotne akcje pomocy możecie zobaczyć na stronie fundacji. Dzieci z Arki są bezpieczne w Polsce. Po stronie ukraińskiej pozostali jednak Vlodymyr i Vasyl. Wykorzystują oni posiadany samochód do przewożenia ludzi z okolicy Mariupola, oraz dowożenia darów. Niestety, samochód niebezpiecznie jest w coraz gorszym stanie. Potrzeba nowego. Szybszego i bez ryzyka zepsucia się w niebezpieczeństwie.
W Mariupolu przebywają też niektórzy rodzice dzieci z Arki. To niezwykle trudna sytuacja. Wiemy, że jeden z rodziców, mama, zginęła.
Bardzo proszę Artystów, Ikonopisów, Ikongrafów, Szkoły Ikonografii byśmy się zjednoczyli i z serca stworzyli dzieła jakie będą naszą modlitwą i pomocą. Oczywiście nie może to trwać długo, bo chcemy tym pomóc.
Jeśli wykonasz dzieło i będziesz chciał je przekazać na licytację jaką zorganizuje fundacja, to proszę poinformuj nas o tym mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Prześlemy adres do jego wysyłki do nas. Z otrzymanych dzieł powstanie wystawa w Galerii i Pracowni Ikon Wrocław. Także inne wystawy. Następnie dzieła zlicytujemy uzyskując środki na pomoc.
Wystawę planujemy otworzyć jak najszybciej i rozszerzać w miarę pojawiania się nowych prac.
Bardzo proszę o zaangażowanie. Proszę o rozesłanie wiadomości, udostępnienie, polecenie…
Hubert Kampa – ikonograf i prezes fundacji IBA.
DZIĘKUJĘ!
Link do dużej grafiki ikony udostępnionej przez Marcina Kaczmara https://marcinkaczmar.pl/mariupol-ikona.png
Odsłony: 1578